Zbliża się koniec roku, pora więc na kilka słów podsumowania efektów działalności SKKF ORZEŁ SUBKOWY w 2014 roku

Klubem w roku 2014, podobnie jak w 5 poprzednich latach zarządzał Prezes Stanisław Michna.

Trenerami I zespołu byli w rundzie wiosennej : Ireneusz Cymanowski

w rundzie jesiennej : Piotr Pustkowski

Zespół występował w II grupie V ligi. W rundzie wiosennej zdobył w 15 meczach 17 punktów i zakończył sezon nz 6 miejscu.W przerwie letniej nasz zespół opuściło 4 podstawowych piłkarzy:

– Dawid Pelcer                 aktualnie ostoja Świtu Radostowo

-Mateusz Sroka                aktualnie gwiazda lidera Gryfa 2009 Tczew/ 9 bramek;4

miejsce pod względem czasu gry/

-Jarosław Malarski            aktualnie podstawowy zawodnik lidera Gryf 2009 Tczew

-Mateusz Janowski           aktualnie ostoja Styny Godziszewo

Odeszli także Mateusz Skalski(wyjazd do Angli) i Krzysztof Kolos( bramkarz Styna Godziszewo)

W rundzie jesiennej zespół zdobył w 15 meczach 20 punktów i zakończył rundę na 9 miejscu.. Jesienią w naszej grupie nie grały już takie zespoły jak Relax Ryjewo;Wisła Korzeniewo czy Sokoł Zblewo zostały zamienione przez Gryf 2009 Tczew; Pomezania Malbork czy Żuławy Nowy Dwór Gdański. Reasumując w zdecydowanie silniejszej grupie, po osłabieniach, zdobylismy więcej pkt. niż wiosną.

Zawodnikiem który najwięcej czasu grał w rundzie jesiennej, 15 meczy po 90 minut =1350 minut, od pierwszej do ostatniej minuty był ???? 17 latek Marcin Ciosek(1997). W 15 meczach uczestniczył także Dawid Kania – nie wszystkie w pełnym wymiarze- razem 1161 minut.. Nasi podstawowi doświadczeni zawodnicy Łukasz Skalski i Paweł Żelechowski wystąpili w 14 meczach.Pierwszy 1260 minut; drugi 1250 minut. W 14 meczach wystąpił także Dawid Kwaśniak – 1178 minut.Na drugim biegunie Rafał Wszołek(1995) rozegrał 3 mecze w czasie 174 minuty i zrezygnował z treningów i dalszej gry.

Nasz II zespół pod wodzą trenera Krzysztofa Tarnowskiego po rundzie jesiennej zajmuje – wydawać by się mogło dość odległe 13 miejsce – jednak do zajmującego 4 miejsce Świtu dzieli nasz zespół tylko 5 punktów i 13 meczów rundy wiosennej. Jednak największy sukces II zespołu dla Stowarzyszenia to fakt że zawodnik II zespołu w poprzednim sezonie Dawid Kania od sezonu 2014/2015 jest podstawowym graczem naszego "okrętu flagowego" i królem strzelców z 11 bramkami. Ponadto w wyjściowej jedenastce I drużyny zadomowili się Michał Domke i Adam Zakrzewski. Dlatego należy pozytywnie ocenić dokonania II zespołu.

Jednak największym sukcesem Orła w 2014 roku jest wywalczony wiosną 2014 awans do I ligi wojewódzkiej B1 junior młodszy "Pomorska" Pilkarze trenera Dariusza Nawoja po rundzie jesiennej zajmują 8 miejsce w 14 zespołowej lidze. W lidze między innymi – wygrali z KP Starogard 5:2; Z Gryfem Słupsk 2:0; Chojniczanką 2:0 i zremisowali !:1 z Arką Gdynia.Muszę dodać że jest to rocznik 98/99, w 2009 roku gdy założyliśmy Stowarzyszenie powołaliśmy juniorską drużynę właśnie z tego rocznika. Pierwszy sezon trenował ich Marcin Czerwiński a następne sezony to trener Dariusz Nawój.

Teraz przechodzimy do rocznika 2002/2003, który moim zdaniem ma potencjał , kto wie może i większy niż rocznik98/99 Juniorzy D1 trenowani przez Mateusza Srokę zagrali w rundzie 8 meczy. Wygrali 6 spotkań. Niestety przegrali pierwszy i ostatni mecz. Zakończyli rundę na II miejscu.

Nie zapominamy o najmłodszych rocznikach. Trener Jacek Lisewski cały czas trenuje i prowadzi nabór z rocznikami 2004/2005/2006. Dzieci startują w turniejach, gdzie mogą sprawdzić swój talent.

Ostatnio młodzież ze szkoły podstawowej zdobyła II miejsce w walce o tytuł najlepszej szkoły podstawowej w piłce halowej (tzw. małe szkoły)rocznik 2002/2003. W składzie byli pilkarze z naszej drużyny +syn nauczyciela WF. Trener Cymanowski 3,5 roku + 0,5 trener Sroka pracowali z tymi piłkarzami, a przygotujący informacje prasowe i na stronę Gminy, nawet się o tym nie zająkneli. Zresztą tak samo było gdy rocznik 99 zdobywał tytuł mistrzowski 3 lat temu.

Teraz podsumowanie trochę z innej beczki.

Na naszym stadionie w 2014 rozegraliśmy 48 meczów ligowych. Na widowni gościliśmy przeszło 4000 kibiców. Przez szatnię gości przewinęło się ok 800 pilkarzy z Chojnic, Ustki, Słupska, Gdańska ale i Korzeniewa, Rywałdu itp. Niektórzy zatykali nosy i decydowali przebierać się w autobusie. Szatnia gości ma 13,26m2, gdy przejedzie 18 zawodników na jednego przypada 0,74m2. Powierzchnia prysznica 2m2 i toaleta 1m2 grzyb i wilgoć. Jeśli ktoś myśli że szatnia gospodarzy jest większa to jest w błędzie – jest mniejsza o powierzchnię szafy ze sprzętem i pow. bojlera z ciepłą wodą.Prysznic też jest mniejszy bo 1m2 zajmuje pralka. Nie mniej jednak wykorzystaliśmy obiekt "na maksa". Miejmy nadzieję że starczy sił i środków by w 2015 roku móc tak samo skorzystać z naszego stadionu.Żeby to osiągnąć – wiadomo potrzebne są finanse. W 2014 na transport wydaliśmy ok 15.000,- , koszty sędziowania to kolejne 15,000,-zł. itd, itd.

Podsumowując cała nasza nadzieja w wychowankach klubu. Będziemy prowadzić pracę szkoleniową z młodzieżą, bo to jest najważniejsze. Może za kilka lat nasz "okręt flagowy" zbudowany na bazie wychowanków wypłynie na szersze wody.